LOADING

Type to search

Niesamowita Drabina w Nowej Zelandii

Ed 20 lutego 2018
Share

JACOB’S LADDER to nowa rzeźba Gerry’ego Judah zaprojektowana dla Gibbs Farm Sculpture Park w Nowej Zelandii. Na 400 hektarach znajduje się ponad trzydzieści rzeźb współczesnych artystów.

 

Drabina Jacoba jest intrygująco zaprojektowaną instalacją o wysokości 34 metrów. Zbudowana jest z kwadratowych stalowych kształtowników, o łacznej wadze czterdziestu sześciu ton. Czterysta osiemdziesiąt stalowych kawałków różnej długości zostało zamocowanych jeden na drugim. Można ją porównać do klocków Jengi na mocno zaawansowanym etapie gry. 480 stalowych belek o różnej długości i oczywiście różnej wadze zostały poukładane w warstwy. Każda wyższa kondygnacja została przekoszona w stosunku do poprzednich, co w końcowym efekcie stworzyło wdzięcznie zakrzywiony kształt. I tak z prostych elementów autor stworzył piękną rzeźbę przypominającą trochę żagiel, a momentami przewracającą się wieżę z klocków, z innego punktu pionowe kręcone schody.

Czym jest Gibbs Farm?

Gibbs Farm to tysiąc akrowy park rzeźby na świeżym powietrzu w porcie Kaipara, niedaleko Auckland na Nowej Zelandii. Zawiera ponad trzydzieści monumentalnych rzeźb z projektu czołowych międzynarodowych artystów współczesnych, takich jak Richard Serra, Anish Kapoor i Andy Goldsworthy. Wszystkie prace zleca Alan Gibbs, nowozelandzki biznesmen, przedsiębiorca i kolekcjoner sztuki, który gromadzi kolekcję Gibbs Farm od dwudziestu sześciu lat.

 

Gerry Judah

Brytyjski artystą i projektantem, którego prace są eksponowane w wielu miejscach, w tym w Imperial War Museum, Saatchi Collection, indyjskiej Wysokiej Komisji, katedrze św. Pawła i spektakularnych rzeźbach centralnych na dorocznym festiwalu Goodwood Festival of Speed.

Gerry Judah urodził się w 1951 roku w Kalkucie i tam się wychował, zanim jego rodzina przeniosła się do Londynu, gdy miał dziesięć lat. Uczył sie i studiował w Londynie. Biorąc pod uwagę publiczny charakter tego dzieła, Gerry postanowił znaleźć miejsce dla swojej sztuki na bardziej publicznej przestrzeni niż małe przestrzenie konwencjonalnych galerii. Zaczął budować markę innowacyjnego designu działając w filmie, telewizji, teatrze, muzeach i przestrzeni publicznej. Stworzył ustawienia dla BBC, British Museum, Museum of Mankind, Natural History Museum, Museum of Tolerance i muzyków, w tym Paula McCartneya, Michaela Jacksona, Roberta Plant & Jimmy’ego Page’a i The Who. Stworzył również rzeźby dla Ferrari, Porsche, Audi, Jaguara, Mercedes-Benz, Renault, Forda, Rolls-Royce’a, Hondy, Toyoty, Land Rovera, Alfa Romeo, Lotus, Mazdy i BMW.

 

 

FOTOGRAFIA: DAVID HARTLEY-MITCHELL