LOADING

Type to search

Wieża obronna w architekturze Holandii

Ed 22 lutego 2018
Share

Nie przejdziesz, bo za głęboko, ani nie przepłyniesz, bo za płytko – to najkrótsza zasada holenderskich linii wodnych, unikalnego systemu obronnego.Linia obrony wodnej Zachodniej Brabantse została zbudowana w 1627 r. Fort de Roovere i była pierwszym krajobrazowym dziełem obronnym, w którym zalew został wykorzystany jako strategia obronna.

Wieża wychodzi na Zachodnią Brabantską Linię Obrony Wody, najstarszą część Zuider linii wodną biegnącą od Bergen op Zoom do Grave. Pompejusz jest wieżą obserwacyjną, teatrem na świeżym powietrzu i punktem obserwacyjnym dla turystów. Nazwa tego architektonicznego dzieła” Pompejusz” pochodzi od pierwszego dowódcy twierdzy, Pompejusza de Roovere.

Wieża znajduje się dokładnie w rogu schodzących się kanałów. Poprzez odwzorowanie boków fortu powstaje ostry kształt, który pochyla się nad fosą. W rezultacie jest on zamknięty na zewnątrz i otwarty po stronie fortu. To tworzy wewnętrzną przestrzeń dla centrum widokowego i teatru na wolnym powietrzu dla 225 osób. Wieża ma wysokość 25 metrów ponad fortecą. Ponieważ sama twierdza wznosi się 9 metrów nad krajobraz, Pompejusz dosłownie góruje nad jego otoczeniem 34 metry. Ze szczytu można spojrzeć na 20 kilometrów we wszystkich kierunkach i doskonale widać całą linię obrony wodnej Zachodniej Brabancji.

Aby ten projekt był możliwy do zrealizowania, w Bergen op Zoom powstała społeczność, która uczestniczyła w tworzeniu Pompejusza. Na przykład, zostało wykorzystane finansowanie społecznościowe, aby ludzie mogli sponsorować Pompejusza, firmy sponsorowały elementy budowy, takie jak transport lub drewno, szkoły i organizacje zapewniały zapewniły stażystów i wolontariuszy.

Celem było zrobienie „naszej wieży” Pompejusza i nawiązanie kontaktu z mieszkańcami okolic. Udało się to nie tylko dlatego, że zbudowano wieżę, ale przede wszystkim dlatego, że istnieje już organizacja, która zaplanowała różne wydarzenia odbywające się na tym terenie.

fot.Katja Effting  mat. RO & AD Architecten