LOADING

Type to search

Ikony designu – meble na 60-lecie

Ed 23 lutego 2018
Share

Duńska marka Fritz Hansen świętuje w tym roku 60-lecie powstania mebli, które stały się ikonami dobrego stylu i na zawsze zmieniły oblicze świata designu. Zaprojektowane w 1958 roku przez Arne Jacobsena fotele Egg™, Swan™ i Drop™ przeszły już do historii.

Przypadająca w tym roku okrągła rocznica stała się okazją do zaprezentowania limitowanej, jubileuszowej kolekcji tych stylowych mebli. Odbyło się to podczas Targów Meblowych w Sztokholmie, który odbyły się na początku lutego. Jej uzupełnieniem jest luksusowa lampa KAISER idell ™, koc z wełny merynosów i pufa według projektu Cecilie Manz.

 

Każdy, kto ostrzy sobie zęby na fotele Egg i Swan w limitowanym skórzanym obiciu PURE musi się pospieszyć. Ich ilość jest ograniczona – to dokładnie 1958 sztuk foteli, które dla niejednego konesera kultowego duńskiego designu są nie lada gratką. Z kolei krzesło Drop w pięknej, dekoracyjnej tkaninie obiciowej SERA i dostępne do niego akcesoria będzie można kupić tylko w 2018 roku. Dlatego również w tym wypadku pośpiech jest jak najbardziej wskazany.

Krzesła Egg ™, Swan ™ i Drop ™ przez lata swojej obecności na rynku stały się nie tylko ikonami wśród stylowych mebli. To najprawdziwsze dzieła sztuki, które emanują niezwykłą mocą przeobrażania wnętrz domów, mieszkań, hoteli, apartamentów. Dzięki swoim talentom Arne Jacobsen wielokrotnie udowodnił, że jest w stanie zaprojektować niemal wszystko.  Od arcydzieł architektury po opracowane w każdym detalu designerskie meble. Jako projektant stosował minimalistyczne podejście i funkcjonalną filozofię projektowania. Zawsze jednak w horyzoncie widzenia miał piękno – i to ono sprawowało „estetyczną kontrolę” nad każdym projektem. To właśnie ono trzymało go w ryzach nieprzeciętnej estetyki i wizjonerskiego pomysłu artysty.

Nowoczesne i kultowe zarazem

Z okazji 60-lecia i opracowywania koncepcji jubileuszowej kolekcji, projektanci z Fritz Hansen postanowili postawić na najbardziej ekskluzywne materiały i tkaniny dekoracyjne. W praktyce oznacza to nie tylko piękny wygląd stylowych mebli, ale także grę zapachem, dotykiem, stylem, w jakim mebel się starzeje. Jednocześnie nowe materiały odzwierciedlają niesamowitego ducha wyczarowanego przez Jacobsena. Takie zresztą zadanie otrzymali projektanci kolekcji jubileuszowej. Mieli oni zinterpretować kilka ikonicznych foteli, stworzyć z nich meble nowoczesne, przy zachowaniu ich statusu przedmiotów „kultowych” – rozpoznawalnych i najwyższej jakości.

Punktem wyjścia było hasło „spokój natury” i dziedzictwo człowieka, które zostały połączone z nowoczesnością i zaadaptowane na potrzeby wnętrz domów z XXI wieku.

Efekt? Miękkie, pięknie starzejące się materiały – jak najwyższej jakości skóra z kolekcji PURE, a do tego nogi foteli z 23-karatowym złotem, które z czasem pokryją się patyną. Takie materiały stanowią o wyjątkowości foteli Egg i Swan. W przypadku fotela Drop projektanci wybrali tkaninę wełnianą SERA w kolorze ciemnoszarym. Organiczny wygląd decyduje o czystości tego projektu i jego naturalności. Jest  ona twórczo skomponowana z pokrytymi 23-karatowym złotem nóżkami nowoczesnego mebla. Wisienką na torcie, jaki stanowią trzy ikony designu w nowej odsłonie są także elementy dodatkowe i akcesoria. Wśród nich – luksusowa lampa podłogowa KAISER idell ™ w magicznym, metalicznym kolorze, odzwierciedlającym barwy ziemi charakterystyczne dla jubileuszowej kolekcji. Znajdziemy tu też pufę Cecilie Manz, w którym projektantka połączyła len i skórę. Ekskluzywnym dodatkiem jest koc z wełny merynosów dostępny w różnych odcieniach, jakie stworzyła ręka natury.