LOADING

Type to search

„Sky house” – dom nad jeziorem

Ed 11 lutego 2018
Share

Kanadyjscy projektanci Coryn Kempster i Julia Jamrozik zaprojektowali nowoczesny dom. Budynek położony jest nad brzegiem jeziora Stoney w Ontario w Kanadzie.

 

Ten nowoczesny dom jest położony na zboczu schodzącym do jeziora i składa się z dwóch bloków położonych jeden na drugim. Na niższym poziomie mieszczą się łazienka i dodatkowe sypialnie, z których wychodzimy bezpośrednio nad jezioro. Poziom ten tworzy jednocześnie podporę dla górnej części domu i służy również za taras dla pomieszczeń wyższego poziomu, w której znajdują się przestrzenie mieszkalne z widokiem na jezioro.

Górna część oświetlana jest przez świetliki inspirowane budynkami fabrycznymi. Są one skierowane w północną stronę tak by wpuszczać światło i nie tworzyć niepotrzebnego przyrostu ciepła. Natomiast panele słoneczne na dachu skierowane są od strony południowej by mogły maksymalnie wykorzystać swoją moc.

Połączenie pionowych świetlików i schowanej pod zadaszeniem w pełni przeszklonej elewacji od strony południowej sprawia, że ​​wnętrze jest intensywnie jasne jednocześnie ograniczając wpuszczane ciepło. Zastosowano proste materiały wewnątrz jak i na zewnątrz domu, nie wymagające konserwacji.

Dzienna przestrzeń została podzielona ścianką z niebieskiej glazury z postumentem stanowiącym jednocześnie podstawę dla pieca na drewno i jednocześnie stała się przytulnym kącikiem do czytania po nałożeniu maty i poduszek. Wnętrze domu wypełnia biel i niebiesko turkusowe dodatki, a na podłodze zastosowano polerowany beton.

 

Projekt  Coryn Kempster i Julia Jamrozik

Fotografie Doublespace Photography