LOADING

Type to search

Konkurs ArchDaily Building of the Year Awards rozstrzygniety.

Ed 12 lutego 2018
Share

Zakończyły się pracowite dwa tygodnie dla czytelników ArchDaily, którzy z tysięcy projektów wybrali 15 najlepszych. Podobnie jak w poprzednich latach, zwycięzcy prezentują szerokie spektrum różnych rodzajów budynków.

Jednym ze zwycięzców jest CaixaForum Sevilla. Projekt Vázquez Consuegra . Do jej budowy zastosowano efektownego materiału jakim jest Alusion. Jest to architektoniczna piana aluminiowa., która powstaje poprzez napowietrzenie ciekłego aluminium,

w którym rozproszone są drobne cząsteczki ceramiczne. Cząsteczki te stabilizują utworzone pęcherzyki powietrza, tak jak to robi kakao dodane do mleka.

Swoją nominację mimo problemów związanych z atakiem( problem z odśnieżaniem poliwęglanowego dachu) zimy otrzymał również pawilon firmy Apple. Budynek otrzymał nagrodę w kategorii „Architektura komercyjna”

Projekt Norman Foster

Kapsztadzkie Museum sztuki Współczesnej Afryki, które wybudowano wykorzystując stare betonowe silosy zbożowe otrzymało nagrodę w kategorii „Obiekty Kultury”.

Projekt Heatherwick Studio

ArchDaily Building of the Year Award w kategorii „Obiekty kultury” trafiło do ekstrawaganckiej, brytyjskiej pracowni Heatherwick Studio, za projekt Muzeum Sztuki Współczesnej Afryki Zeitz Museum. Muzeum stoi w Kapsztadzie, a tym, co je wyróżnia, jest fakt, że powstało w wyniku przebudowy na cele galerii sztuki… betonowych silosów niegdyś służących do przechowywania zboża.

Wśród laureatów znalazł się również japoński Optical Glass House z Hiroszimy. Na granicy ulicy została wybudowana ściana ze szklanych cegieł, która spełnia rolę izolatora akustycznego, jednocześnie zapewniając mieszkańcom budynku intymność nie odbierając światła. Aby zrealizować taką fasadę, zastosowano formy odlewane ze szkła do wytworzenia, których zastosowano, surowca do szkła optycznego. Projekt pracowni Hiroshi Nakamura & NAP

zobacz więcej nagrodzonych projektów

Previous Article