LOADING

Type to search

Chillout w pracy. Czy pracodawcy to się opłaca?

Ed 27 lipca 2018
Share

Praca i wypoczynek to dwie przeciwstawne czynności. A więc, czy umożliwienie pracownikom odpoczynku w miejscu zatrudnienia, nie rozleniwi ich? Wręcz przeciwnie! Bejot, specjalista w dziedzinie aranżacji przestrzeni biurowych udowadnia, że krótka przerwa od pracy może mieć duży wpływ na pobudzenie kreatywności pracowników. Co więcej, podpowiada jak zaaranżować w biurze miejsce, którego główną rolą jest…chillout.

 

Firma to ludzie, a wraz z nimi atmosfera w pracy i relacje. Im lepsze, tym większe jest zaangażowanie pracowników w wykonywanie zadań. Dlatego warto pamiętać, że pracownik to nie maszyna, i nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków bez żadnej przerwy. Pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom możliwość krótkiego odpoczynku. Według przepisów prawa pracy, jest to 15 minut dla każdej osoby pracującej powyżej 6 godzin, zaś dla osób wykonujących zadania przy komputerze dłużej niż 4 godziny, przysługuje dodatkowe 5 minut za każdą kolejną godzinę pracy przed ekranem monitora. Im wygodniejsze jest miejsce naszej pracy, im więcej możliwości wypoczynku podczas przerwy nam zapewnia, tym lepiej postrzegamy firmę, jak i samego pracodawcę. Wiedzą o tym największe korporacje świata, oferując swoim pracownikom różne możliwości spędzenia przerwy – ścianki wspinaczkowe, chillout roomy wyglądające jak miejski park lub też hamaki rozwieszone w przeróżnych miejscach biura. Istotne jest, że do stworzenia takiego miejsca w biurze, wcale nie trzeba wydzielać osobnego pomieszczenia. Wystarczą jedynie odpowiednie meble! Bejot, producent mebli biurowych i aktywnych form siedzenia, podpowie jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej.

W pracy, jak na wakacjach

Urlop to prawdopodobnie jedno z ulubionych słów każdego pracownika. Na samą myśl o czasie spędzonym na odpoczywaniu, poprawia się człowiekowi samopoczucie. To właśnie urlop pozwala nam naładować baterie do dalszego działania, a po powrocie do pracy czujemy się pełni energii i nie brak nam nowych, kreatywnych pomysłów. Dlaczego więc tego sielankowego klimatu nie przenieść do biura? Dzięki systemowi Beachhouse, którego siedzisko kształtem nawiązuje do kosza plażowego, pracownicy poczują się prawie jak na wakacjach. Taka forma mebla wprowadza pozytywną atmosferę lata do wnętrza. Wspólne siedzenie naprzeciw siebie pozwala na swobodną rozmowę, omówienie ważnych pomysłów związanych z pracą lub po prostu chwilowy odpoczynek od służbowych zajęć. Tym bardziej, że system Beachhouse posiada właściwości akustyczne. Osadzony na kółkach mebel można łatwo przestawić w inne miejsce, dopasowując go do aktualnych potrzeb pracowników. Beachhouse dostępny jest w trzech rodzajach wykończenia: obity tkaniną i wykonany z desek sosnowych lub dębowych.

System Treehouse

Równie ciekawym sposobem na zaaranżowanie miejsca chillout w biurze jest system Treehouse, który kształtem przypomina domek. Mebel ten wprowadzi do biura element beztroski i zabawy. Istotnymi cechami siedziska są modułowość oraz mobilność. Zainstalowane kółka sprawiają, że mebel pomimo swojej wielkości z łatwością można przemieszczać. Treehouse został zaprojektowany z myślą o współpracy biurowej. W zależności od potrzeb oferuje nam wiele rozwiązań, może być łączony ze sobą na improwizowanych spotkaniach tworząc atmosferę pracy w grupie lub stać oddzielnie, by zapewnić użytkownikowi poczucie prywatności ułatwiającej skupienie. Dzięki właściwościom akustycznym, zapewnia komfort rozmowy w każdym miejscu. Mebel dostępny jest z opcją stolika lub trzema pufami, środkowe siedzisko posiada skórzane uchwyty ułatwiające wyciągnięcie pufy. Istotną cechę siedziska Treehouse jest łatwość transportu. Demontaż górnej części mebla ułatwia przenoszenie przez drzwi, a kółka u podstawy eliminują konieczność podnoszenia całej konstrukcji.

Warto pamiętać, że przyjazny design mebli biurowych i wygospodarowane miejsce do wypoczynku mocno wpływają na poprawę efektywności pracowników. Dzieję się tak dlatego, że pracownik któremu jest w biurze wygodnie, czuje się bardziej komfortowo, a tym samym jest wydajniejszy. Cechuje go większa chęć do pracy i pozytywne nastawienie do otoczenia.

Na mniej lub bardziej ważne rozmowy

Architekci wnętrz, projektujący współczesne przestrzenie biurowe coraz częściej odchodzą od zamkniętych pokoi, kierując pracę biurową na duży open space. Celem takiego działania, jest poprawa współpracy między pracownikami, zacieśnianie relacji między nimi, ale również polepszenie organizacji pracy. Co jednak zrobić, kiedy przestrzeń biura nie pozwala na wygospodarowanie wydzielonej powierzchni, która mogłaby być salą konferencyjną – miejscem spotkań, w którym omawia się ważne projekty. Przecież na otwartej powierzchni biura ciężko jest się skupić, nie słyszymy się dobrze nawzajem. Jak w takim wypadku zapewnić pracownikom komfortowe miejsce do wspólnej, grupowej pracy? Propozycją Bejot jest kolekcja Cave – to modułowy system mebli, który możemy aranżować według własnych potrzeb. Z zestawionych ze sobą modułów (prosty oraz narożny) stworzymy zaokrągloną w kształcie „jaskinię”, w której pracownicy mogą się integrować, omawiać strategie, prowadzić rozmowy biznesowe, a także spędzić w ciszy przerwę na lunch.
Cave dzięki odpowiednio dobranym komponentom, kształtom i tkaninom zapewnia doskonałą akustykę. Siedząc wewnątrz niego nasze rozmowy nie będą przeszkadzały pracownikom zajmującym swoje stanowiska pracy, zaś biurowy gwar panujący za ściankami Cave, będzie odpowiednio wytłumiony. To ogromna korzyść dla wszystkich pracowników. System wykonany jest na bazie drewnianej konstrukcji, wzbogaconej komponentami akustycznymi i wykończony efektowną tkaniną. Cave to idealny sposób na zaaranżowanie w otwartej przestrzeni cichego miejsca do pracy, a możliwość dowolnej konfiguracji siedzisk sprawia, że z łatwością dopasujemy go do potrzeb pracowników oraz przestrzeni biura.

 

Bejot

od wielu lat tworzy meble z dużym zaangażowaniem, z myślą o komforcie pracowników. Współpracując z uznanymi ośrodkami badawczymi tj. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, a także z cenionymi projektantami, tworzy produkty, dzięki którym pracuje się lżej, zdrowiej, wygodniej, i co najważniejsze z punktu widzenia pracodawcy – wydajniej. W katedrze Mechaniki i Wibroakustyki AGH, w zaawansowanych laboratoriach badawczych testowana jest m.in. akustyczność materiałów wykorzystywanych przez Bejot do produkcji mebli. Produkty Bejot doskonale sprawdzają się w indywidualnej pracy, wspierają również wykonywanie zadań w grupie oraz integrację pracowników. Wymienione wyżej kolekcje należą do rodziny mebli wchodzących w skład Green Park Office – holistycznego projektu Bejot, mającego na celu wyeliminowanie niekorzystnych czynników występujących na stanowiskach pracy, tj. bóle kręgosłupa, zmęczenie czy spadek koncentracji. Wszystko po to, by pracownicy byli zadowoleni ze swojego miejsca pracy, a pracodawcy cieszyli się dobrymi wynikami swoich pracowników.