LOADING

Type to search

Nowa marka na polskim rynku

Ed 19 czerwca 2018
Share

Projektowanie jest procesem złożonym. Wpływa na niego wiele czynników. Kiedy twórcy, designerzy zaczynają pracę nad swoim projektem szukają inspiracji. Bardzo często znajdują ją w naturze. DOKI czerpie ze swojego otoczenia. Wyróżnia ich coś jeszcze. Doświadczenie. DOKI to grupa projektowa za którą stoją architekci z pracowni projektowej Studio 1:1. Projektowane przez nich przedmioty są efektem obserwacji, ale też własnych doświadczeń. Tworzą przedmioty proste i przydatne w życiu codziennym.

 

Powstali z początkiem 2018 roku i jak sami przyznają jest to wypadkowa wielu sytuacji. Na targi, w tym 100% London we wrześniu 2017 roku pojechali jako Studio 1:1. Zainteresowanie było spore. Na tyle, że był to impuls do powstania zupełnie nowej marki DOKI. Skąd nazwa? Doki to ulica w Gdańsku, przy której kilka lat temu mieściła się pracownia biura Studio 1:1.

 

„Od początku naszą inspiracją była Stocznia Gdańska. Bliskie sąsiedztwo pozwoliło nam na obserwowanie pracy inżynierów i robotników, podziwiali. Prostota rozwiązań zaawansowanych technologicznie statków, popchnęła ich w stronę przejrzystych, zrozumiałych i uczciwych koncepcji. Tworzą je odwołując się do tożsamości miejsca, przestrzeni kulturowej, w której żyją i pracują” mówi Wojciech Mierzwa, projektant DOKI.

 

Produkty DOKI to efekt obserwacji, inspirowanych tym co strukturalnie proste, często industrialne i stoczniowe. Powstają przedmioty projektowane w punkcie przecięcia myśli, sztuki i technologii. DOKI tworzy osiem osób. Każda z nich to ogromna indywidualność, która przy projektowaniu przedmiotów, mebli czerpie ze swoich doświadczeń. Tą grupę projektową wyróżnia coś jeszcze – obserwacje i analiza potrzeb innych osób, w tym również klientów. Pracując jako architekci nauczyli się ich słuchać, rozumieć i podsuwać rozwiązania jakich klient potrzebował. Kolekcja DOKI to przedmioty proste i przemyślane. Najlepszym przykładem może być wieszak SHADOW – inspiracją była zabawa graficzna wynikająca z gry ze skojarzeniami, z naturalnym cieniem rzucanym przez przedmioty. Równie ciekawym przedmiotem dekoracyjnym jest STRUKTURA. Zainspirowani kurpiowską dekoracją, zbudowana ze słomek, grochu oraz bibułkowych kwiatów, zwaną: „Kierec”- stworzyli przejrzystą strukturę geometryczną.

DOKI to również meble. Takie jak dębowa ławka MESO z tapicerowanymi elementami i skrzynką na dokumenty w formacie A4. Ławka występuje w wielu wersjach kolorystycznych. Łatwy sposób wymiany elementów tapicerowanych umożliwia zmianę kolorystyki mebla. Drewno pokryte jest najwyższej jakości olejo-woskiem typu OSMO, zapewniając należytą odporność podczas użytkowania i powierzchnię naturalną w dotyku. MESO można było zobaczyć podczas tegorocznej wystawy PolishUp. DOKI były częścią BiznesUp! design made in Poland, organizowanego w ramach Łódź Design Festival. Jest to wydarzenie będące elementem międzynarodowego projektu, adresowanego m.in. do projektantów i architektów. W ramach projektu wybrano czterdziestu najbardziej cenionych twórców polskiego wzornictwa, którzy wzięli udział w wystawie PolishUp.

 

Inspiruje ich otoczenie, starają się również z nim współpracować. Wszystkie projekty – przedmioty i meble produkowane są przez lokalnych rzemieślników, czy też niewielkie manufaktury rodzinne. Starają się wykorzystywać materiały rodzime, łatwo dostępne, zwracając uwagę na ich efektywne wykorzystanie. Ich projekty są dalekie od przedmiotów pozornych i atrap życia.

Następny